Založ si blog

Návšteva kaštieľa v Moravanoch nad Váhom

Opustené budovy, strašidelné lesy, bájne bytosti, záhadné postavy a osudy nepoznaného. Možno aj vás lákajú poznávacie túry po zaujímavých miestach, budovách s dávkou adrenalínu, túžbou po hľadaní a skúmaní.

Ja som sa tentokrát vybral na „skúmačku“ jednej z pých mojej obce, a to do miestneho schátraného kaštieľa. Akoby schválne bola obloha zaplnená šedivými dažďovo-snehovými oblakmi, ale to len dodávalo zaujímavejšiu atmosféru. Zišli sme sa dokopy traja, nabalili a vyrazili.

Celý areál kaštieľa obklopoval múr s časťami rozobratého železného plotu. V tomto plote sme našli jednu, dostatočne veľkú, dieru, cez ktorú sme vošli do zarasteného parku. Park bol v minulosti známy najmä tým, že v ňom boli umiestnené krásne sochárske diela rôznych umelcov, ktorý ich výrobou strávili dlhé hodiny. Dnes tu už väčšina z diel nie je ale stále tu ešte nájdeme nejaké tie zvyšky. Môžem spomenúť napríklad na zemi ležiace drevá, ktoré boli kedysi súčasťou nejakého totemu s vrtuľou, ktorý si ešte pamätám zo škôlky. Zaujímavé dielo. Ďalej tu ešte stojí tabuľa, na ktorej vidno obrysy kostier, ktoré mi v minulosti, keď sme sem chodili na prechádzky zo spomínanej škôlky, pripadali hrôzostrašne. Počas prezerania sme si zaspomínali na staré  časy a potom sme pokračovali ďalej úzkym vyšľapaným chodníčkom kde po bokoch sa týčili veľké kusy žihľáv a ďalšej rôznej buriny. Na konci parku sme zahliadli malé rozbité okno, cez ktoré sme vošli dnu.

Ako prvé nás ovalila vôňa „staroby budovy“. Kráčali sme potichu a opatrne, pretože existovala šanca, že by sme natrafili na nejakého bezdomovca, poprípade feťáka. Počas kráčania po strašidelných chodbách sme načúvali zvukom vetra a búchania dverí z dôvodu prievanu. Poctivo sme prebádali každú miestnosť, každú chodbu na prízemí ako aj na prvom poschodí. Dokonca počas trávenia času na balkóne, ktorý bol nasmerovaný ku parku sme začuli divné zvuky z vedľajšej miestnosti. Zostali sme ako soľné stĺpy. Po nabratí odvahy sme túto časť kaštieľa potichúčky opustili. Pripomínalo nám to zvuky, ako keby pes hrabal do črepov skla.
Uplynulo niekoľko minút a my sme dokonca narazili na miestnosť, ktorá nám potvrdila prítomnosť ľudí, teda to, že kaštieľ je obývaný! Najskôr sme však museli otvoriť dvere a odsunúť skriňu, aby sa dalo vôbec otvoriť, a potom sme vstúpili dnu. To čo sme uvideli nás zarazilo. Okrúhly drevenný stôl bol plný striekačiek, použitých lyžíc (vieme na aké účely), téglikov so zostatkami bieleho prášku a podobné hnusoby. Posteľ bola pekne upravená, krížom pohodené „čerstvé“ rifle, aktuálne časopisy, a čo bolo nechutné, našli sme aj konzervy plné, no, jednoducho v nich boli tak nechutné veci, že už len pohľad na ne zvyšoval žalúdok. Bŕŕ. Toto nám ešte prihodilo záťaž na chrbát a to v takej forme, že čo ak niekto sem práve teraz príde?

Vystúpili sme na prvé poschodie, kde v jednej izbe sme našli zbierku starých mincí, dobové časopisy (zaujímavé čítanie!), v lekárničke boli ešte tabletky a plné poháriky kadejakých chemikálií. Na konci chodby sme prešli cez mostík a vošli do ateliérov. Konkrétne do jednej, pre nás, vzácnej miestnosti plnej papierov, kníh, malých sošiek a dokonca sme za skriňou objavili dve umelecké diela (rozumej obrazy)! Vyfotografovali, zdokumentovali a pekne po jednom sme si všetko prečítali. Videli sme listy od nemeckých návštevníkov, účty, platby, rôzne záznamy, jednoducho nádherná cesta späť o niekoľko desiatok rokov. Po strávení dvoch hodín v tejto malej miestnosti sme pozreli poslednú chodbu, prišli do miestnosti s vírivkou. Tam sme si sadli, pozerali z okna, komunikovali a rozmýšľali. Slnečné lúče ledva siahali na chodbu.

Nastal čas odchodu. Práve vo chvíli, keď sme opúšťali budovu, jeden z našej skupinky náhodou pozrel do okna a uvidel, ako sa ku kaštieľu blíži nejaká pani s chlapom (asi 30r.) a vedľa nich pobehoval jeden veľký kus psa. Vyľakalo nás to, tak sme zobrali nohy na ramená a utekali rýchlo, ale potichu, preč. Akoby schválne, vyšli sme von, ja som utekal pozrieť skrz bok kaštieľu, ako sú ďaleko. Zabehol som za roh a tu dvaja mladíci s rebríkom! Skoro mi oči vyleteli. Pribehli aj ostatní kamaráti a dali sme sa do reči. Ale najprv sme sa vydýchali a spamätali. Počas rozprávania ma kamarát potiahol za rukáv, a spýtal sa, či sa mi nezdajú divný. Tvrdili, že sú správcovia kaštieľa a dávajú na to  pozor. Hneď na to sme sa opýtali, či vedia z akého storočia kaštieľ je a kto ho vybudoval. Vedeli. Po štvrť hodine rozprávania sme sa odzdravili a odišli. Nedalo nám to a ešte sme nakukli kam idú. Zobrali rebrík (dosť dlhý na to, aby dočiahol na strechu!), zapálili si cigarety a vliezli dovnútra. O chvíľku taký rachot, že sme si uvedomili, že nás oklamali a boli to buď nejaký feťáci alebo zlodeji. Bola už celkom tma, tak sme sa zobrali a odišli sme domov.

FOTOGRAFIE dole a dobrá kvalita je dosiahnutá tu: (http://tajofoto.blogspot.sk/)

IBC hore nohami. ..

26.08.2014

Určite mnohí z vás ste za posledné dni postrehli video, kde sa nejaký ten dotyčný oblieva vodou. Takýchto videí sú desaťtisíce a „dobýjajú“ svet. Avšak, vedia vlastne všetci tí, čo viac »

Propaganda naša každodenná

19.08.2014

Ukrajina, Rusko, sankcie, separatisti,... to sú momentálne najčastejšie témy v médiách a medzi ľudmi. Teda, aspoň medzi tými, ktorí pozorujú okolitý svet... A teraz sa trošku pozrime, ako viac »

Je krásna, bohatá, pracovitá a hrdinská! Ukrajina?

23.07.2014

Idem si len tak lesom a tu zrazu na zemi, pri opustenej chate, leží kúsok starých novín. Kľaknem si, rukou ich oprášim a čítam: „Je krásna, bohatá, pracovitá a hrdinská.“ A hneď pod viac »

Orbán

Orbán sa doma vyhol protestom, demonštranti ho čakajú vo Viedni, tvrdí denník Népszava

18.12.2018 12:53

Séria protestov v Budapešti sa začala minulú stredu.

Rušeň, Vectron, ZSSK

Miesta vo vlakoch v týchto dňoch sa rýchlo míňajú, železnice posilňujú spoje

18.12.2018 12:12

Vypravené budú 4 mimoriadne rýchliky a 29 posilových vlakov.

Karol Mitrík, NKÚ

SAV víta názor, že je potrebná legislatívna úprava transformácie ústavov

18.12.2018 12:10

Ústavy by mohli byť transformované na verejné výskumné inštitúcie bez prerušenia kontinuity právnych vzťahov.

Andrej Kiska

Kiska kšeftoval opakovane s podsvetím a vydržanými pozemkami

18.12.2018 12:00

Na prezidenta Andreja Kisku padá tieň škandálov s pôdou vo Veľkom Slavkove. Kiska totiž s vydržanými pozemkami, za ktorými bolo podsvetie, kšeftoval opakovane.

Tomáš Blahuta

Moje ďalšie myšlienky, úvahy, texty a články,...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 10404x
Priemerná čítanosť článkov: 2081x

Autor blogu

Kategórie